English

Letní pobyt v Klokočově

Datum: 07. 8. 2018
Kategorie: Centrum náhradní rodinné péče

ZPRÁVA

Koncem července jsme strávili horké dny v krásném prostředí penzionu v Klokočově. Třídenního letního pobytu pro pěstounské rodiny se zúčastnilo 10 dětí ve věku 4 až 11 let a jejich náhradní rodiče - příbuzní.

Příbuzní, kteří se stali pěstouny, stojí před nelehkým úkolem - být svěřeným dětem dobrými rodiči a zároveň i babičkou, dědou, tetou, sestrou apod. Mezi jejich povinnosti patří mimo jiné vzdělávat se. Dvacet hodin vzdělávání měli pěstouni možnost absolvovat právě v Klokočově. Hlavním tématem vzdělávacího bloku byla role biologického rodiče v životě dítěte v náhradní rodinné péči.

Mezitím, co dospělí čerpali nové informace pod vedením zkušených lektorů, jsme pro děti připravili sportovní program a tvořivé dílny. Aktivity pro děti provázel po celou dobu motiv přírody. Z nasbíraných přírodnin jsme vytvořili společný obraz, malovali jsme na kameny a velká část sportovních aktivit se odehrávala v lese.

Pro dospělé účastníky pobytu bylo důležitým aspektem setkání s lidmi s podobným příběhem - někomu z rodiny se nepodařilo z různých důvodů postarat o dítě a tito lidé se rozhodli jejich roli na čas nebo i dlouhodobě zastoupit. Sdílením příběhů byla otevřena cesta pro vzájemné pochopení, ale i dobrou radu, jak dítěti pomoci.

Děti zažily, že v tom nejsou samy a že i jiné děti vyrůstají podobně jako ony. Pět kluků a pět holčiček vytvořilo dobrou partu, kde o zábavu nebyla nouze.

Těšíme se na příště!