English

Adoptivní rodiče mají s dětmi podobné radosti a starosti jako pěstouni!

Datum: 22. 6. 2015
Kategorie: Centrum náhradní rodinné péče

TISKOVÁ ZPRÁVA

„Naši Lenku jsme si brali z kojeňáku, když jí byly skoro 3 roky. Dodnes má strach z vody, protože když se vztekala, tak ji bohužel dávali pod sprchu. Asi to fungovalo, zklidnila se, ale dodnes neumí svůj vztek nijak ovládat,“ říká adoptivní maminka Jitka. S manželem spolupracují s Amaltheou. Jsou rádi, že mohou mluvit o výchově adoptované Lenky i Natálky. Pro tu nyní rodiče za pomoci pracovníků Amalthey hledají vlastní maminku. Natálka se totiž po ní pořád ptá.

Díky podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí v dotačním programu Rodina a ochrana práv dětí Amalthea může realizovat projekt s názvem Attachment a Kniha života v osvojitelských rodinách. Ředitel organizace David Svoboda připomíná veřejnosti poměrně neznámý fakt: „Osvojením dítěte v současném systému náhradní rodinné péče v podstatě končí specifická podpora, kterou osvojitelské rodiny dostávají.“ Přitom právě osvojením teprve všechno začíná. Psycholožka Ria Černá doplňuje, s čím rodinám terénní pracovníci Amalthey pomáhají: „Rodiče se často chtějí poradit, jak říct dítěti, že se jim nenarodilo, že má ještě jedny rodiče“. Dospělí se prý často obávají reakce dítěte. Že je přestane mít rádo, že bude chtít k vlastním rodičům utéct. „Děti potřebují znát pravdu, dobře ale vědí, kdo se o ně stará a kdo je má skutečně rád,“ dodává Černá.

Díky projektu tedy mohou služby Amalthey využívat nejen pěstouni, ale i adoptivní rodiče z Pardubického kraje. Projekt však trvá pouze do konce roku, pak bude třeba najít další finanční zdroje. Každá náhradní rodina by totiž podle pracovníků Amalthey měla mít nárok na podpůrné služby. „Výchova dítěte, které se Vám nenarodilo, je opravdu specifická. Tím spíše, pokud má dítě za sebou pobyt v ústavní péči či zažilo týrání či zneužívání od rodičů. O to víc musí být náhradní rodiče lepšími rodiči“, uzavírá ředitel Svoboda.

Kontakt pro novináře:
David Svoboda, DiS., ředitel organizace, terapeut, david@amalthea.cz, 776 752 805
Mgr. Petr Čada, sociální pracovník, petr@amalthea.cz, 773 512 525

Amalthea je nestátní nezisková organizace, která poskytuje sociální, vzdělávací, terapeutické služby rodinám s dětmi a zajišťuje výkon sociálně-právní ochrany dětí. Podporuje zdravé fungování rodiny, pomáhá řešit problémy tak, aby se předcházelo umísťování dětí mimo jejich vlastní rodinu, podporuje a doprovází náhradní rodiny.
Více informací naleznete na www.amalthea.cz.