English

Baťoh plnej štěstí - divadlo pro Amaltheu

Datum: 16. 6. 2020
Kategorie: Podpora pro rodinu a dítě

Tisková zpráva

S lítostí musíme oznámit, že se představení vzhledem k situaci opět přesouvá....na jaro 2021. Snad to napotřetí klapne :(

Divadelní spolek ACORD, z.s.
a nezisková organizace Amalthea Vás srdečně zvou na rodinné představení Baťoh plnej štěstí, které se z důvodu koronakrize nmohlo uskutečnit v březnu. Nový termín byl stanoven na neděli 18. října v 17:00 hodin na Malé scéně chrudimského divadla Karla Pippicha. Předprodej vstupenek je v pokladně divadla a chrudimském Infocentru.

Repríza úspěšné autorské hry slatiňanského spolku ACORD, z.s. nabízí citlivý a zároveň vtipně zpracovaný rodinný příběh. „Náš příběh diváky nejen pobaví, ale motivuje je k přemýšlení o životních prioritách a podněcuje ke všímavosti vůči okolí.“ říká Iva Ryzová, autorka scénáře a spolurežisérka hry, která měla premiéru v loňském roce a shlédlo ji zhruba 700 dětí z chrudimských a přilehlých škol.

V rámci divadelního spolku ACORD, z.s. vystupuje 16 účinkujících, z toho jsou pouze 3 dospělí a dále děti od 9 do 15 let. I proto se zaměřují zejména na dětské publikum. Spolek vznikl na jaře 2019 právě kvůli autorské inscenaci Baťoh plnej štěstí. Nezůstalo však jen u jedné hry a mladý slatiňanský ansábl má za sebou další úspěšné hudebně-divadelní představení Vánoční příběh. V současné chvíli připravují další projekt, a to hrané divadelní prohlídky na zámku ve Slatiňanech.

Výtěžek loňského premiérového představení věnovali tvůrci na dobročinné účely – konkrétně charitativní organizaci Mary´s meals, která zajišťuje jedno teplé jídlo denně dětem v nejchudších oblastech světa. Letos se mladí herci a herečky rozhodli podpořit lokální organizaci pomáhající dětem. Konkrétně bude výtěžek věnován Centru pro předškoláky Amálka, který provozuje chrudimská nezisková organizace Amalthea z.s. Finance tedy opět poputují od dětí dětem.

Motto Amalthey „Děti potřebují rodinu“ přesně vystihuje náplň 16 leté činnosti spolku. „Věříme, že nejlepším místem pro život dítěte je rodina – vlastní a pokud to ze závažných důvodů nejde, tak náhradní.“ říká David Svoboda, ředitel spolku a vzápětí dodává: „To, co mě vždy naplňovalo a naplňuje i v současné době je pocit, že to, co děláme má smysl. A tím je podpořit dítě, aby mělo dlouhodobý a bezpečný vztah se svými nejbližšími. Pokud dítě takový vztah a takového člověka nemá, je naším úkolem pokusit se to změnit.“

Amalthea poskytuje terénní služby rodinám s dětmi v celém Pardubickém kraji. Nabízí služby sociální, psychologické, terapeutické, doprovází pěstounské a adoptivní rodiny. Sedmým rokem provozuje Centrum pro předškoláky Amálka. Sem dochází děti ve věku 3-6 let, ze sociálně znevýhodněného prostředí, které žijí často v nepodnětných podmínkách. Tyto děti se obvykle neúčastní předškolní přípravy v mateřských školách, neboť jim v tom brání finanční problémy rodičů, socio-kulturní bariéry či fyzická nedostupnost mateřských škol. V důsledku toho se pak nemohou adekvátně rozvíjet a při vstupu na základní školu často selhávají.

Centrum pro předškoláky Amálka se zaměřuje nejen na děti ale i na podporu rodičů a nejbližšího sociálního okolí dítěte. Snahou pracovníků klubu je aktivně zapojit rodiče do vzdělávání svých dětí, motivovat je a rozvíjet jejich kompetence tak, aby byli svému dítěti oporou na jeho cestě vzdělávacím procesem. K aktivitám centra patří i jednodenní výlety.