English

Chystáte se osamostatnit a potřebujete poradit s financemi?

Datum: 19. 10. 2021
Kategorie: Amalthea

Nový projekt Člověka v tísni a České spořitelny pro mladé dospělé odcházející z dětského domova či z pěstounské péče

Začít samostatný život znamená vytvořit si své vlastní zázemí, kde je člověku dobře. Program „SOFIE – finanční edukace“ , na kterém spolupracuje Česká spořitelna spolu s Člověkem v tísni, vznikl proto, aby podpořil mladé lidí odcházející z dětského domova nebo pěstounské péče na začátku cesty, kde je čeká řada důležitých rozhodnutí, ale i administrativních záležitostí, se kterými zatím třeba nemají zkušenosti. Program pomůže mladým lidem nastartovat zdravý finanční život.

Mentor je parťákem, který poradí a vysvětlí, nekontroluje ani nesoudí. Pomůže udělat dobré rozhodnutí, ať už se to týká hospodaření s penězi, bydlení nebo dalších oblastí souvisejících se samostatným životem. Současně podporuje kritické myšlení, dovednosti vyhodnocovat
informace a hledat mezi nimi souvislosti. Každý zájemce si může vybrat parťáka podle svého uvážení – pomohou mu s tím medailonky jednotlivých mentorů a krátká neformální videa.

Medailonky mentorů ke stažení ZDE.

S čím například může mentor pomoci:

– zorientovat se v nezbytných povinnostech (např. placení zdravotního pojištění),
– vyznat se ve smlouvách a nabídkách různých dodavatelů (např. energie, internet),
– sestavit si vlastní finanční rozpočet a znát základní finanční pojmy,
– předejít možnému zadlužení nebo najít cestu, jak vyrešit už vzniklý problém,
– poradit pri zvažování větší investice (nákup dražší věci nebo služby),
– podpořit při komunikaci s úřady a dalšími institucemi.

Jak komunikace s mentorem probíhá

Mentorovi je možné se ozvat každý den v týdnu, tedy i o víkendu, a to jednoduše online (Messenger, WhatsApp, Snapchat…). Každý mentor má jen jednoho klienta, kterému věnuje individuální péči. Pokud má klient k rešení téma, které nesouvisí se zaměřením programu, mentor mu poradí, kam se obrátit pro odbornou pomoc.

Co od účastníků programu budou lidé z projektu potřebovat?

Chuť se zapojit a využít příležitost neformální a přitom profesionální podpory. A abychom mohli mentoring a výsledky programu dále vylepšovat, je pro nás důležité znát vaše potreby a přání. Proto vás na začátku a po pulrocní spolupráci poprosíme o vyplnění jednoduchého
dotazníku. Pomužete nám vyladit vše tak, aby byl program SOFIE – finanční edukace pro další zájemce tím nejlepším pomocníkem pri prvních krocích do samostatného života.

Na pilotním projektu SOFIE – finanční edukace spolupracuje sociální bankovnictví České spořitelny s organizací Člověk v tísni.