English

Jak podpořit děti v dětském domově v kontaktu s jejich rodiči

Datum: 27. 1. 2023
Kategorie: Amalthea

Zpráva o projektu

V rámci spolupráce s Nadací Terezy Maxové dětem jsme se podíleli na zpracování metodiky s názvem Podpora vztahu dítěte v dětském domově s jeho rodinou.

Metodika je určena pracovníkům dětských domovů, kteří provází děti
při setkávání s jejich rodiči či širší rodinou.


Cílem metodiky bylo popsat nejen způsob zajištění kontaktů dětí s rodinou, ale dát toto klíčové téma do kontextu s teorií attachmentu, s vývojovými potřebami dítěte a nabídnout pracovníkům také konkrétní techniky, jak s dětmi bezpečně zpracovávat jejich životní historii a fakt, že nemohou vyrůstat doma.

„Vážíme si toho, že jsme ke spolupráci byli ze strany Nadace přizváni. Máme zkušenosti s kontaktem dětí v pěstounské péči a jsme přesvědčeni, že děti v dětských domovech a jejich rodiče potřebují podobnou metodickou podporu“, vysvětluje David Svoboda, metodik organizace Amalthea z.s.

„Metodiku vytvářel tým lidí z různých profesí i organizací – klíčové je, že se zapojili také ředitelé dvou dětských domovů, právě díky nim se nám snad podařilo zůstat co nejvíce v reálné praxi a šít metodiku na míru potenciálním čtenářům,“ říká psycholožka Ria Černá, která se na vzniku metodiky za Amalthea z.s. podílela.