English

Nadále pomáháme těhotným ženám v obtížné životní situaci

Datum: 01. 1. 2019
Kategorie: Podpora pro rodinu a dítě

NABÍDKA BEZPLATNÉ SLUŽBY PRO TĚHOTNÉ ŽENY

Amalthea z.s. nadále realizuje díky podpoře Nadace Terezy Maxové dětem projekt Na začátku, který je zaměřen na pomoc těhotným ženám v obtížné životní situaci.

Služba je určená pro nastávající maminky z Pardubického kraje, které jsou ve většině případů bez podpory rodiny a okolí, potýkají se s minimem peněz, hrozí jim ztráta bydlení, jsou nezletilé, z minulosti si často nesou traumatické zážitky apod. Některé z nich již v minulosti odebrání dítěte zažily. 

„Alena je devatenáctiletá matka. Žije na malém městě sama s dvouměsíční dcerkou, v pronajatém bytě. Snaží se o dceru starat, jak nejlépe umí. Ví, jaké to je, vyrůstat bez rodičů. Svoje dětství prožila u pěstounů. Když byla malá, otec spáchal sebevraždu, matka se zhroutila a později se z důvodu psychiatrického onemocnění nebyla schopna se o Alenu starat.
Než začala do rodiny dojíždět sociální pracovnice z Amalthey neměla Alena nikoho, s kým by mohla sdílet obavy, smutek, ale i radosti související s péčí o Natálku např.: bolení bříška, jak často Natálku koupat, jak jí rozvíjet, vnímat její pokroky apod. Sama se potýká se nedostatkem financí, zatím si není jistá, jak rozdělit peníze, které náklady jsou nezbytné, nebo kde se dá ušetřit, i s tím ji soc. pracovnice pomáhá a podporuje ji v samostatném rozhodování. 
Otec Natálky je momentálně ve vězení, s Alenou se před porodem Natálky rozešel, svou dceru zná pouze z fotek, Alena je podporována v udržování kontaktu dcery s otcem, i když si není jistá, zda bude jejich vztah pokračovat i po jeho propuštění, chce, aby se otec mohl s dcerou vídat a podílet se na její výchově.“
 
Za ženami jezdíme domů, setkávat se však můžeme i jinde podle předchozí domluvy. Poskytujeme jim cílenou a dlouhodobou podporu v období těhotenství, připravujeme je na péči o dítě a současně pomáháme s řešením jejich nepříznivé situace. Snižuje se tak riziko nedostatečné péče, ohrožení dítěte a jeho odebrání z rodiny. 

Vždy pracujeme s ohledem na nejlepší zájem dítěte. Snažíme se o to, aby dítě mohlo vyrůstat u svých rodičů nebo v péči někoho z širší rodiny. Teprve když se nedaří dítěti zajistit dobrou péči ve vlastní rodině, usilujeme o to, aby mohlo žít v náhradní rodině. Smyslem projektu je podporovat matky v aktivním řešení jejich situace. 

Službu poskytujeme bezplatně.
V případě, že se vás tato situace dotýká, neváhejte se na nás obrátit. 

Kontakt:
Bc. Eva Černá
tel.: 777 752 826
email:
eva.cerna@amalthea.cz
Amalthea z.s., Městský park 274, 537 01 Chrudim