English

Pomáháme těhotným ženám v obtížné situaci

Datum: 16. 8. 2021
Kategorie: Podpora pro rodinu a dítě

Tisková zpráva

K 31. 7. 2021 jsme úspěšně zakončili další etapu dlouhodobého projektu Na začátku…, který finančně podporuje Nadace Terezy Maxové dětem. Projekt se zaměřuje na pomoc budoucím maminkám a ženám s malými dětmi v obtížné životní situaci. Díky programu se snažíme předcházet umísťování dětí do ústavní péče a motivujeme maminky k vlastní péči o dítě.

Ester, mladá maminka, 19 let

"Celý život jsem vyrůstala v dětském domově, tak moc vlastně nevím, co je to „normální rodina“. V 18 jsem se z děcáku vrátila zpátky domů k mámě. Tam pro mě ale nebylo moc místa a nikdo si mě moc nevšímal. Potom jsem potkala Jirku, byl hrozně fajn. Začali jsme spolu chodit a vídali jsme se skoro každý den. Po třech měsících jsem zjistila, že jsem těhotná. Dost mě to zaskočilo.Nemůžu být takhle mladá máma, nebo jo? Chvíli jsem i zvažovala, jestli si to dítě nechám. S Jirkou jsme neměli kde bydlet, neměli jsme peníze, prostě nic. Pak nám sociální pracovnice z OSPODu doporučila Amaltheu a projekt Na začátku, který podporuje maminky v takové situaci, ve které jsem byla já. Pomohli nám zajistit bydlení
i výbavu pro miminko. Najednou jsem to viděla jinak. Začala jsem se na malou těšit. S pracovnicí z Amalthey jsem si hodně povídala o tom, co mě čeká, z čeho mám strach, kdo by mi případně mohl pomoci. Teď jsou Natálce 4 měsíce, Jirka je s námi a pomáhá mi. Když si někdy s malou nevíme rady, poradíme se v Amalthee. Na začátku jsme volali i několikrát týdně, ale teď už jsme si jistější. Jsem ráda, že jsem se tenkrát nerozhodla jinak. Chci dát Natálce lepší dětství, než jsem měla já."

Projekt se zaměřuje na práci se skupinou těhotných žen a  matek s dětmi do 1 roku nacházející se v obtížné životní situaci. Mezi našimi klientkami se nejčastěji objevují mladé dívky, prvorodičky, které zpravidla samy vyrůstaly mimo svou rodinu, a také ženy, které již dítě či děti mají, ale péči o ně nezvládly, a tak došlo k umístění do náhradní rodiny. Tyto matky často nevěří, že budou péči o dítě tentokrát zvládat a potřebují pomoc. Kromě podpory v těhotenství a péči o novorozeně se zaměřujeme na navázání či obnovení a následné udržení kontaktů s dětmi v náhradních rodinách nebo ústavních zařízeních.

Budoucí maminky zapojené do projektu vedeme k adekvátní péči v těhotenství, zajištění podmínek pro příchod dítěte (odpovídající bydlení, zajištění financí, vybavení do porodnice a pro první měsíce života dítěte). Po návratu žen z porodnice je učíme zvládat základní péči o dítě, k čemuž jsme využívali knihu Budu máma, vydanou v loňském roce. Klientky podporujeme v kojení, případně pomáháme zajistit správnou umělou výživu, vyřizujeme potřebné doklady, společně absolvujeme první návštěvy u pediatra. Klademe důraz na vytvoření vazby mezi maminkou a dítětem. Ženám, které nemají dostatek financí poskytujeme z prostředků projektu materiální podporu – potřeby do porodnice, hygienické potřeby pro dítě, pleny a umělou výživu. pomáháme s vyřizováním úředních záležitostí.

Do projektu bylo v období srpen 2020 až červenec 2021 zapojeno 26 rodin,12 těhotných žen a 14 matek s dítětem do 1 roku věku. 10 matek v průběhu projektu porodilo. Všem deseti maminkám se narodily zdravé děti.

Děkujeme Nadaci Terezy Maxové dětem za dlouholetou podporu!