English

Rané dětství ovlivňuje vývoj mozku

Datum: 19. 11. 2018
Kategorie: Centrum náhradní rodinné péče

OSVĚTA 2018 - kampaň organizace NATAMA

Organizace NATAMA o.p.s. přichází s novou kampaní Osvěta 2018, která se zaměřuje na témata vývoje mozku v raném dětství, rozvoj citové vazby - attachment a vliv pěstounské péče na vývoj dítěte. Materiály ke kampani jsou k dispozici pod článkem.

Vývojem mozku a chováním se v současné době zabývá řada vědců, prestižních univerzit a světových vědeckých pracovišť. I když lidský mozek a jeho činnost zůstává zatím velkým tajemstvím, některé momenty se daří pomalu poodkrývat.

Jedním z nich je význam maminky, tatínka nebo primárního pečovatele pro vývoj mozku člověka. Jak to přesně probíhá? Co se děje v překotně se vyvíjejícím mozku miminka, batolete, malého dítěte? Když dítě zažije na začátku života nějakou trýznivou zkušenost, může to mít negativní následky po celý jeho život. Jak se to stane? A může něco pomoci? Současná neurověda hledá odpovědi na takové otázky.

Letošní kampaň se soustředí na to, jak vědecké poznatky v oboru neurovědy podporují význam rodičovství a také pěstounské péče, která je zde pro děti, které nemůžou vyrůstat se svými biologickými rodiči. Bez pěstounů by totiž neměli primárního pečovatele, někoho, kdo jim může být mámou a tátou. 

Co to je attachment? V Česku se tento termín stal známějším až v nedávné době. Nyní se skloňuje ve všech pádech zejména v oboru náhradní rodinné péče. Nová publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě a je určena všem, které téma attachmentu zajímá, chtějí mu lépe porozumět a třeba z něj i čerpat při přemýšlení o tom, jak být dobrým rodičem.

PUBLIKACE Attachment ke stažení ZDE

LETÁK Jak pomáhá pěstounská péče ke stažení ZDE

Informace čerpány z www.natama.cz