English

Z rodiny doletí dál!

Datum: 21. 3. 2017
Kategorie: Amalthea

INFORMACE O KAMPANI

V úterý 21. 03. 2017 - na první jarní den - jsme se rádi připojili k celorepublikové kampani Z rodiny doletí dál iniciativy Dobrý start. Za iniciativou stojí autorky dokumentu V nejlepším zájmu dítěte Linda Jablonská a Irena Hejdová, dále Klára Laurenčíková, předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte a doprovázející organizace Dobrá rodina.

Kampaň dává tevřeně najevo, že především malé děti do ústavů nepatří. Na podporu kampaně byla vyzvána veřejnost i známé osobnosti, kterých se podařilo získat více než 50.

​Symbolem kampaně je papírová vlaštovka. Když se dobře vyšle, doletí daleko, když ne, brzy spadne... Stejně tak i pro děti, které jsou křehké podobně jako vlaštovka z papíru, je dobrý start do života nesmírně důležitý. Kampaň chce ukázat, že stejně jako vlaštovky nelétají samy, ale v hejnu, i děti, které se samy bránit nemohou, mají velkou podporu veřejnosti, které na nich záleží. "První vlaštovkou" je také Zlínský kraj, ve kterém kojenecké ústavy vloni zrušili a úspěšně nastartovali proces jejich transformace na malokapacitní zařízení a preventivní a podpůrné služby pro biologické i náhradní rodiny.

Na 2000 malých dětí ročně své velké životní události nezažije s rodinou, ale v kojeneckém ústavu. Mají co jíst, kde spát i s čím si hrát, ale chybí jim to nejdůležitější - máma, táta, rodina.
Už od malička se miminku nad postýlkou střídají sestřičky, které navíc mají na starost hned několik dětí a ani při nejlepší vůli nemohou reagovat na všechny jejich potřeby.

Miminka tak brzy vzdají svou snahu o pozornost a do života vchází s pocitem, že stejně nikoho nezajímají. Celý život pak bojují s nízkým sebehodnocením, mají tendenci řešit věci na vlastní pěst dříve, než jsou na to připraveny. Na dospělé už se totiž nedokáží spolehnout. Kvůli tomu pak častěji selhávají.

Dali byste Vy své dítě do ústavu? Představte si, že by se něco stalo a vy byste nemohli pečovat o své dítě. Na přechodnou dobu byste ho museli dát mimo svou rodinu. Co byste si vybrali? Péči přechodné pěstounky, která je tu jen a jen pro vaše dítě, nebo ústav, kde se bude muset vaše dítě dělit o pozornost jedné tety s dalšími čtyřmi dětmi?

Intuice nás vede správně. Také podle dlouholetých výzkumů o neurobiologickém vývoji je z pohledu nejlepšího zájmu dítěte, které nemůže od narození vyrůstat ve vlastní rodině, jednoznačně lepší náhradní rodinná péče než pobyt v ústavu.

Více na www.dobrystart.cz
 
 
Amalthea z. s. 
 
Předškolní klub Amálka