English

Dětská podpůrná skupina

Když se rodiče rozejdou…

mají plnou hlavu vlastních problémů a konflikt jim spotřebuje spoustu energie. Přestože jde v prvé řadě o děti, jsou to právě ony, komu se podpory a konkrétní pomoci nedostává. Děti ve chvílích, kdy se jim rozpadá rodina, ztrácí často možnost svěřit se svým nejbližším, rodičům, protože je nechtějí zraňovat.

Jedna z možností, jak dětem pomoci zvládat obtížné období, je nabídnout jim společný prostor s vrstevníky, kteří prožívají něco podobného.

Novou podpůrnou skupinu plánujeme otevřít koncem září 2021 na pobočce v Ústí nad Orlicí.

Hlásit se můžete přes formulář ZDE nebo na kontaktech níže. 


Nabízíme dětem místo, kde mohou sdílet své pocity, obavy, zkušenosti a přání. Při práci se skupinou využíváme různé techniky a pomůcky, které dětem umožňují zpracovat náročná témata formou hry.

Děti nejsou do ničeho tlačeny, mohou se do připravených aktivit zapojit, anebo zůstat jen v roli pozorovatele. Důležité je, aby se každé dítě ve skupině cítilo dobře, dostalo se mu podpory a pocitu bezpečí. Kromě prožitkových prvků mohou děti navázat nová přátelství a obohatit se o zjištění, že i někdo jiný může prožívat něco podobného.

Program povedou dva vyškolení průvodci. Ti se budou s dětmi potkávat jedenkrát týdně na 90 min. Celkem proběhne 12 setkání. Místem setkávání budou prostory organizace Amalthea z.s., T. G. Masaryka 115, Ústí nad Orlicí.

Pro přihlášení dítěte je nutný souhlas obou rodičů. Důvodem je minimalizace případných konfliktů mezi rodiči a aktivní spolupráce průvodců s rodiči a dítětem.
Je možné přihlásit i sourozence.

Co o programu řekly děti?

„Je to tu super, protože vám, a hlavně dětem to moc pomůže a nebudete se tu nudit je tu spousta her. A pro rodiče, když se rozvádějí? Tak buďte vstřícní k dětem a přeju vám málo hádek a pěkný život."

,,Můžu tady mluvit o tom, co se stalo mezi mými rodiči a můžu ze sebe dostat to, co jsem prožila."

„Těším se do kroužku vždycky a pořád. Tenhle kroužek mi pomáhá pochopit rozvod mých rodičů a mám to tu prostě ráda.“

„Tak takovouhle dobrou socku jsem ještě nezažil."

Byl jsem naštvanej, nechtěl jsem sem jít, ale teď jsem rád!"

Co o programu napsali rodiče?

Účast našeho dítěte v kroužku byla určitě důležitá a přínosná pro celou rodinu, kroužek nám pomohl ukončit nejhorší etapu rozvodu – spor o péči o děti. Vědomí, že je o dítě po psychické stránce nějak postaráno, bylo pro mne osobně největším pozitivem. Velmi jsem také ocenila existenci pracovního sešitu – společné listování sešitem bylo výbornou příležitostí, jak nenásilně zavést hovor na citlivá témata a dát možnost dítěti zeptat se, na co potřebuje. Než začal syn chodit do kroužku, dost těžko jsem hledala chvilky, kdy začít takový rozhovor, aby to nebylo moc násilné. Syn zpočátku do kroužku chodit vůbec nechtěl, bylo mu líto volného času, o který přichází. Ale z kroužku odcházel vždy v dobré náladě, vyprávěl, co zajímavého dělali, výtvarné aktivity ho vyloženě bavily. Když kroužek skončil, řekl mi, že je rád, že tam chodil. Mně a tuším, že i jeho tatínkovi, spadl kámen ze srdce, když jsme se dozvěděli, že náš rozvod prožívá normálně a není na pokraji zhroucení či deprese, jak jsme si mysleli a jak to chvilkami vypadalo.“

„Jsem matka dvou dcer, od jejich táty jsme odešly v jejich 8 a 7 letech. V naší rodině nešlo o nic zásadního, jen nebyla chuť o vztah dále bojovat, tak jsme zvolili pro nás dospělé jednoduší cestu a to rozdělit domácnosti a žít každý zvlášť. Asi po půl roce odděleného soužití mě oslovila kamarádka, ať navštěvují holky tento kroužek. Trochu jsem se zprvu bránila, měla jsem pocit, že náš rozchod byl zvládnut - bez zatahování dětí do našich problémů, ale přesto jsem se rozhodla holky přihlásit, po dohodě i s jejich tátou, který s tím neměl problém. Nevěřila jsem, s jakými otevřenými pocity a vyslovenými problémy začaly holky z kroužku přicházet. Poznaly se tam s dětmi se stejným "problémem" mnohdy bohužel i daleko větším. Doma mi pak své získané informace předávaly, doteď hrajeme autobus....a ona je to vážně skvělá hra - jak pochopit jiného a pochopit sebe, zvládat emoce, nechat projít myšlenku, pocit... Za mě doporučuji tento kroužek všem, nařídila bych ho povinně dětem z rodin, kde mají problém se partneři domluvit a doporučila bych všem dětem i ve střídavé péči. Dětská duše všechno vidí úplně jinak než mi dospělí! A tohle je jedna z kvalitní pomoci, když už nejsme schopni udržet jim tu pravou rodinu! Jinak holky tak moc tento kroužek bavil, že by chtěly docházet i dál. Ale mají vyčerpáno a prošly výborně, takže vlastně já za sebe i jejich tátu děkuji, že jsme díky tomuto programu pro nás nepsanou formou dostali ohodnocení "v mezích normy zvládnutý rozchod". Ono rozejít se v klidu jde, ale děti vždy o mnoho jistot přijdou a na jejich duši navždy zůstane šrám a pokud ho zvládnou, ztratí se i tenhle šrám mezi ostatními drobnými jizvičkami a ony mohou jít dál a žít a zvládnout své budoucí dospělácké životy.“

Kontakty:

Chrudim:

Anna Matějková
tel.: 776 752 819 
e-mail: anna.matejkova@amalthea.cz

Ústí nad Orlicí:

Markéta Rohlenová
tel.: 731 319 047
e-mail: marketa.rohlenova@amalthea.cz

Program je bezplatný a je realizován společně s organizací Jak Dál? z.s.

Pokud je zřejmé, že dítě má v důsledku komplikovaného rozchodu rodičů psychické obtíže, nabízíme návaznou péči. Tou může být poradenství – několik setkání, které vede sociální pracovník, kdy se mohou společně věnovat aktuální situaci v rodině i samotnému prožívání dítěte. Dětem s většími obtížemi nabízíme terapeutickou péči. I v těchto situacích je nutný souhlas obou rodičů.

Rodiče mohou využít bezplatné nabídky rodinné mediace se zapojením dítěte.

LETÁK DĚTSKÉ SKUPINY PRO DĚTI ke stažení ZDE

LETÁK DĚTSKÉ SKUPINY -  PRO DOSPĚLÉ ke stažení ZDE