English

Otevřeli jsme komunitní centrum pro maminky s dětmi z Ukrajiny

Datum: 21. 3. 2022
Kategorie: Amalthea

Tisková zpráva

V sobotu 19. března 2022 se poprvé otevřely dveře Komunitního centra maminkám s dětmi, které prchly před válkou na Ukrajině. Komunitní centrum vzniklo během jednoho týdne v prostorách organizace Amalthea na adrese Městský park 274, Chrudim.

Smyslem sdíleného prostoru je umožnit ukrajinským rodičům potkávat se s ostatními krajany, odpočinout si po náročných dnech, získávat zde informace o bydlení, práci, škole i  materiální pomoci. Děti zde mohou potkat nové kamarády, pohrát si zde nebo se naučit nové věci.

Program setkávání se bude měnit v závislosti na poptávce přímo od maminek. Obsahovou náplň komunitních aktivit mají na starosti naše pracovnice a dvě nové kolegyně, taktéž mladé maminky z Ukrajiny, které budou zajišťovat plynulý chod centra.

Pro účely centra jsme vyčlenili tři počítače, kde si mohou maminky hledat informace na internetu, děti mají možnost využívat je k procvičování učiva nebo si na nich pustit pohádku či edukativní hru.

Během víkendu navštívilo centrum šest maminek s dětmi. Děti byly šťastné, že si mohou hrát a povídat si se svými vrstevníky, maminky ocenily možnost se vzájemně setkat v přívětivém a chápajícím prostředí. Zároveň uvítaly, že mohou sdílet informace a dozvídat se o možnostech práce či zařazení dětí do školského systému. V neposlední řadě zmínily, že přátelský kontakt s českými lidmi je pro ně velmi důležitý k prolomení jazykové bariéry a celkového ostychu z nového prostředí.

V březnu bude Komunitní centrum otevřeno tyto dny: 22. 3., 26. 3., 27. 3.  a 29. 3. 2022.
O dubnových termínech budeme včas informovat.

Komunitní centrum pro ženy s dětmi z Ukrajiny (KCu) finančně zajišťují Nadace Nadace J&T a Nadace Terezy Maxové dětem a Nadací rozvoje občanské společnosti - sbírkou Pomozte dětem.