English

Nebudeme sami aneb komunitní centrum jako prevence před sociální izolací!

Projekt podpořen sbírkou Pomozte dětem 

Doba realizace projektu: 

Začátek realizace projektu: 16. 3. 2019
Konec realizace projektu:  31. 8. 2022

Popis projektu:

V březnu 2022 vypukl válečný konflikt na Ukrajině, stovky žen a dětí se rozhodly před tímto konfliktem uprchnout. V reakci na současné dění jsme se rozhodli zřídit v naší organizaci dočasné komunitní centrum Ukrajina. Hlavním posláním komunitního centra je vytvořit bezpečný a přátelský prostor pro příchozí z Ukrajiny. Vytvořit místo, které umožní sdílet své starosti, dotazy, otázky, ale také navázat kontakt v rámci komunity, ale také s českým prostředím. V neposlední řadě bychom také rádi posílili důvěru mezi návštěvníky centra a našimi pracovníky, abychom mohli lépe zachytávat případné problémy, starosti a těžké situace, se kterými bychom si třeba uměli poradit, nebo alespoň návštěvníkům centra zprostředkovali pomoc a podporu.

Komunitní centrum bude otevřeno 3x týdně, v rozsahu 20 hodin týdně. Přesnou otvírací dobu najdete na informačním letáčku centra níže. Otvírací doba se může přizpůsobovat potřebám návštěvníků.

Komunitní centrum nabídne volné i řízené aktivity, které budou koordinovat naše nové ukrajinské kolegyně. Jedna z kolegyň je také psycholožkou, a tak bude na místě možné zprostředkovat, domluvit psychologické poradenství. Druhá kolegyně bude mít zase na starosti program pro děti, protože je zkušená pedagožka. Návštěvníci centra se díky nadaci Pomozte dětem mohou těšit na drobné občerstvení, zajímavé hry, hračky i sportovní pomůcky. Spolu s dobrovolníky a kolegyněmi si budou moci děti i maminky něco hezkého vyrobit, nakreslit apod.

Maminky se mohou těšit na lekce yogy, při kterých věříme, že přijdou na trochu jiné myšlenky a budou alespoň chvíli, v přátelském prostředí, myslet sami na sebe. Pro děti jsme připravili adaptační skupinu, která poběží každý týden a pomůže dětem školního věku sdílet své starosti, radosti a zkušenosti z českého školního prostředí.

V rámci Centra pro předškoláky jsme vytvořili, díky podpoře projektu, několik volných míst právě pro děti z Ukrajiny, kterým naši učitelé pomohou připravit se na přestup do české školky, nebo 1. třídy.  V létě pak na děti čeká příměstský tábor, a nebo budou moci spolu s rodiči vyrazit na jeden ze šesti připravovaných poznávacích výletů do blízkého i vzdáleného okolí.