English

Hrátky s dětmi aneb společnou hrou k včasnému rozvoji

Datum: 08. 2. 2024
Kategorie: Podpora pro rodinu a dítě

Včasná péče

V rámci programu Podpora pro rodinu a dítě našim klientům nabízíme program Hrátky s dětmi. Aktivita je určena rodinám s dětmi od 0 do 3 let, které jsou ohroženy sociálním vyloučením a spadají do aktivit včasné péče, na kterou se v Amalthee dlouhodobě zaměřujeme. Hrátky probíhají v prostorách Amalthea 1x za 2 týdny. 

Nabízíme prostor pro pravidelné setkávání rodičů, kde mohou nad šálkem kávy sdílet své zkušenosti v péči o nejmenší a společně probrat co se jim daří, i to, co se nedaří. Rodiče si spolu s dětmi mohou  vyzkoušet nejrůznější hry a aktivity, které jsou vhodné pro konkrétní věkové období dítěte a vhodně rozvíjí jeho dovednosti.  

Vítanou společnou aktivitou jsou tak říkadla a básničky s pohybem, výtvarné aktivity, které vybízí k experimentování, ukázka her, které skrze hravý fyzický kontakt posilují důvěru mezi rodičem a dítětem.

V rámci volné hry si mohou děti a rodiče vyzkoušet nejrůznější hračky a didaktické pomůcky (jako jsou vkládačky, kroužky, kostky z různých materiálů, jednoduché hudební nástroje a výtvarné pomůcky), mají k dispozici výběr knížek vhodných pro kojence až pro batolata do třech let. Rodiče se seznamují s tím, jak hračky a pomůcky fungují a co konkrétně u dítěte rozvíjí. Dostávají tipy, jak přistupovat k dítěti a ke společné hře, aby děti i rodiče hra bavila.

Učíme rodiče, že hra s dítětem může být přínosem i pro ně samotné, a že deset minut plné pozornosti k dítěti a z toho pramenící sdílená radost může vyvážit naše nepříjemné pocity z toho, že nás děti zlobí nebo že se někdy zlobíme my na ně.

Co je včasná péče?

Amalthea je součástí Platformy včasné péče. Včasná péče je soubor programů a aktivit zaměřených na podporu dětí od narození do 8 let a jejich rodin. Jedná se o děti vyrůstající v málo podnětném prostředí, kde nejsou všestranně rozvíjeny. Později jsou ohrožené školním neúspěchem.

Cílem včasné péče je zachytit tyto děti co nejdříve a poskytnout jim i jejich rodinám potřebnou podporu.

Smyslem je, aby se děti rozvíjely adekvátně věku, ať již v jejich přirozeném prostředí, v předškolním centru, v mateřské škole či v prvních ročnících na základní škole. 

Kvalitní včasná péče je důležitá pro úspěch ve vzdělávání, ale i pro pozdější úspěch v životě.

Více informací:  www.vcasnapece.cz

Kontakt pro zájemce z řad rodičů: 

Mgr. Kateřina Chocholová
tel: 734 716 153
e-mail: katerina.chocholova@amalthea.cz

Mgr. Jana Peřinová
tel: 731 313 847
e-mail: jana.perinova@amalthea.cz